26
kwietnia
sobota
Oktawa Wielkanocy
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Dz 4, 13-21
Psalm responsoryjny:
Ps 118
Werset przed Ewangelią:
Ps 118 (117), 24
Ewangelia:
Mk 16, 9-15

Patroni:

  • św. Klet Pp ,
  • św. Primitivus,
  • św. Bazyleusz,
  • św. Richarius,
  • św. Paschazjusz Radbert,
  • św. Wilhelm i Peregryn,
  • bł. Dominik i Grzegorz,
  • św. Stefan,
  • bł. Rafał Arnáiz Barón,
  • bł. Juliusz Junyer Padern,
  • bł. Władysław Goral,
  • bł. Stanisław Kubista

Liturgia na jutro:

Pierwsze czytanie

Dz 4, 13-21

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Przełożeni i starsi, i uczeni, widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się. Rozpoznawali w nich też towarzyszy Jezusa. A widząc nadto, że stoi z nimi uzdrowiony człowiek, nie znajdowali odpowiedzi.

Kazali więc im wyjść z sali Sanhedrynu i naradzali się między sobą: «Co mamy zrobić z tymi ludźmi? Bo dokonali jawnego znaku, oczywistego dla wszystkich mieszkańców Jeruzalem. Przecież temu nie możemy zaprzeczyć. Aby jednak nie szerzyło się to wśród ludu, surowo zabrońmy im przemawiać do kogokolwiek w to imię!»

Przywołali ich potem i zakazali im w ogóle przemawiać i nauczać w imię Jezusa. Lecz Piotr i Jan odpowiedzieli: «Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga? Bo my nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy».

Oni zaś ponowili groźby, a nie znajdując żadnej podstawy do wymierzenia im kary, wypuścili ich ze względu na lud, bo wszyscy wielbili Boga z powodu tego, co się stało.

Psalm responsoryjny

Ps 118
Ps 118 (117), 1bc i 14-15b. 16-18. 19-21 (R.: por. 21a)
Dziękuję, Panie, że mnie wysłuchałeś
Albo: Alleluja

Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
bo Jego łaska trwa na wieki.
Pan moją mocą i pieśnią, †
On stał się moim Zbawcą. *
Głosy radości z ocalenia w namiotach sprawiedliwych.

Dziękuję, Panie, że mnie wysłuchałeś
Albo: Alleluja

Prawica Pana wzniesiona wysoko, *
prawica Pańska moc okazała.
Nie umrę, ale żyć będę i głosić dzieła Pana. *
Ciężko mnie Pan ukarał, ale na śmierć nie wydał.

Dziękuję, Panie, że mnie wysłuchałeś
Albo: Alleluja

Otwórzcie mi bramy sprawiedliwości, †
wejdę przez nie i podziękuję Panu. *
Oto jest brama Pana, przez nią wejdą sprawiedliwi.
Dziękuję Tobie, że mnie wysłuchałeś *
i stałeś się moim Zbawcą.

Dziękuję, Panie, że mnie wysłuchałeś
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Ps 118 (117), 24

Alleluja, alleluja, alleluja

Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się nim i weselmy.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mk 16, 9-15
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której przedtem wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to Jego towarzyszom, pogrążonym w smutku i płaczącym. Ci jednak, słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie dali temu wiary.

Potem ukazał się w innej postaci dwom spośród nich na drodze, gdy szli do wsi. Oni powrócili i obwieścili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli.

W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary oraz upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego.

I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Nie osłabiać dużego kwantyfikatora

ks. Antoni Bartoszek ks. Antoni Bartoszek

Nie osłabiać dużego kwantyfikatora    

Ewangelia dwukrotnie pokazuje niedowiarstwo apostołów wobec słów świadków, którzy spotkali Zmartwychwstałego. Za pierwszym razem nie dali wiary Marii Magdalenie, za drugim razem – słowom dwóch uczniów. Ostatecznie nastąpiło spotkanie apostołów z Panem. Było pełne radości, choć Ewangelista podkreśla fakt stanowczego napomnienia ze strony Jezusa: „wyrzucał im brak wiary oraz upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego”. Na pewno i nam w życiu było dane spotkać ludzi głębokiej wiary. Może byli to nasi rodzice, dziadkowie, duszpasterze. I mimo, że ich spotkaliśmy, a oni dali prawdziwe świadectwo o Jezusie, to być może i nasza wiara, podobnie jak wiara apostołów, okazała się w różnych momentach życia słaba. Warto zatem, a wręcz należy, napomnienie Jezusa odnieść do siebie.  

Choć apostołowie byli ludźmi słabej wiary otrzymali od Jezusa niezwykle ważne i zobowiązujące zadanie: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. „Idźcie”, „głoście” – to wezwanie do intensywnej dynamiki apostolskiej. „Na cały świat”, „wszelkiemu stworzeniu” – te duże kwantyfikatory wskazują na adresatów Ewangelii: są nimi wszyscy ludzi, a nawet całe stworzenie. Wszyscy ludzie – czyli nie tylko wybrani, nie tylko, ci, którzy mają ochotę słuchać.

Kościół w Polsce ma ciągle narzędzia, by dosłownie realizować to polecenie Jezusa. Tymi narzędziami są: wizyta duszpasterska w parafii, czyli kolęda „od drzwi do drzwi”, obchód chorych w szpitalu „od łóżka do łóżka”, rekolekcje szkolne dla dużej ilości uczniów, nawet takich, którzy w niedzielę nie uczestniczą we Mszy św. To, że nie wszyscy otwierają drzwi podczas kolędy, że nie wszyscy przyjmują kapelana w szpitalu oraz że nie wszyscy uczniowie przychodzą na rekolekcje, nie oznacza, że duszpasterze sami mają zmniejszyć ten duży kwantyfikator z polecenia Jezusa. Owszem nieraz doświadczają różnych słabości, czasem fizycznych (zmęczenie), czasem duchowych (słaba wiara, jak u apostołów). Jednak są stale wzywani do podejmowania zadania apostolskiego.

W czytaniu w Dziejów Apostolskich mamy przedstawionych odważnych apostołów. Nie dają się zastraszyć Sanhedrynowi. Nie dają sobie zamknąć ust. Wobec nakazu zakończenia misji odpowiadają prześladowcom: „Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga? Bo my nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy”. Jak widać realizują misję nawet wobec tych, którzy ich nie chcą słuchać. Spotykają się z murem i wrogością. Ale nie rezygnują. Można zapytać, co się wydarzyło, że tak zmienili swoje nastawienie, że z ludzi słabej wiary stali się odważnymi głosicielami prawdy Bożej. Wiadomo, że między wniebowstąpieniem Jezusa a dzisiejszym fragmentem Dziejów miało miejsce jedno ważne wydarzenie: zesłanie Ducha Świętego.

Otwierajmy się zatem na dary Trzeciej Osoby Trójcy. Już je otrzymaliśmy w chrzcie i bierzmowaniu, a kapłani podczas święceń. Jednak osłabienie wiary stale nam grozi, więc ciągle potrzebujemy nowego otwarcia na Ducha Świętego. Jezus mówi dziś do nas: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. A my z pomocą Ducha Świętego odpowiadamy: „my nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy”.

reklama